Biografia

Zespoły

Koncerty

Publikacje

Wystawa

Kontakt

        Nigdy nie zajmowałem się organizacją koncertów. Odpowiadałem za dobór wykonawców, repertuar i poziom. Wśród kilku tysięcy imprez, niektóre pozostawiły w mojej pamięci głęboki ślad. Mam na myśli cykl imprez pn. MUSICORAMA w Warszawie, imprezy w Operze Leśnej w Sopocie: OLD ROCK MEETING, TRZY DEKADY POLSKIEGO ROCKA i ATLAS POLSKIEGO ROCKA oraz jubileuszowy BENEFIS w r. 2009 w Teatrze Muzycznym w Gdyni.

MUSICORAMA (lata 1968-1969)

Był to cykl kilkunastu najbardziej popularnych imprez w Warszawie, organizowanych w latach 60. i 70. z wielkim rozmachem przez Biuro Koncertowe Polskiej Federacji Jazzowej i energicznego dyrektora Biura, Stanisława Cejrowskiego. Forum ekspozycji różnorodnych kierunków młodzieżowej twórczości, konfrontacja najlepszych zespołów polskiej sceny muzycznej. W każdej imprezie brało udział kilku wykonawców, którym – jako kierownik artystyczny tych imprez – dawałem całkowitą swobodę w doborze repertuaru, ustalając jedynie limit czasu. Sukces pierwszych czterech imprez w roku 1968 (I,II,III,IV) i kilku następnych w roku 1969 z udziałem zespołów zagranicznych, ujawnił liczne zespoły i talenty, które już w niedalekiej przyszłości decydowały o losach polskiej muzyki rozrywkowej, polskiej piosenki i rocka. Pierwsza MUSICORAMA odbyła się 27 lutego 1968 r. w sali ROMY przy ul. Nowogrodzkiej z udziałem SKALDÓW, grupy NO TO CO, niewidomego pianisty jazzowego Mieczysława Kosza, grupy BREAKOUT (debiut zespołu) oraz z Niemena i towarzyszących mu AKWAREL. W imprezach do końca roku 1968 brały udział m.in. CZERWONE GITARY, grupa PIĘCIU, HAGAW, DRUMLERSI z Sonią Sulin (Haliną Frąckowiak), Tadeusz Woźniak, Marek Grechuta, BIZONY i Stan Borys, NIEBIESKO-CZARNI, POLANIE, ALIBABKI, NOVI SINGERS, TRUBADURZY, a w roku 1969 (już w Sali Kongresowej) m.in. grupa "O", holenderski zespół bluesowy CUBY & The BLIZZARDS, amerykański wokalista Eddie Boyd, rumuński zespół SYNCHRON, Bogusław Mec, ROMUALD i ROMAN, Krzysztof Sadowski, węgierski zespół LOCOMOTIV GT, holenderska grupa soulowa z wokalistą Rayem Nicholsem i żeńską grupą wokalną The FREELATIONS - i oczywiście czołówka zespołów polskich.
Pierwsza MUSICORAMA (1968)

Przy realizacji pierwszych sześciu imprez udział brali: Franciszek Walicki - scenariusz, układ i kierownictwo artystyczne. Alicja i Bożena Wahl - scenografia imprez I,II,III,IV. Małgorzata Spychalska - scenografia imprez V i VI. Prowadzenie - Marek Gaszyński i Witold Pograniczny (impr.I), Misia Zielińska i Jacek Bromski (impr.II-VI). Organizacja i realizacja - Biuro Koncertowe PSJ.

 
OLD ROCK MEETING (1986-1987)        PRZEŻYJMY TO JESZCZE RAZ

Pomysł polegał na odszukaniu na mapie świata prekursorów „mocnego uderzennia” lat sześćdziesiątych i doprowadzeniu do ich sentymentalnego spotkania w amfiteatrze Opery Leśnej w Sopocie. Dzięki doświadczonemu dyrektorowi Bałtyckiej Agencji Artystycznej Andrzejowi Kowalikowi i wspaniałej ekipie realizatorów, w dniach 11 i 12 lipca 1986 r. doszło do dwóch mega-koncertów, które przeszły do historii nie tylko Opery Leśnej w Sopocie...

Bogusław Wyrobek,   Wojciech Korda,   Michaj Burano,   Czesław Niemen


        „To było niesamowite, zapierało dech!... Polska muzyka młodzieżowa lat sześćdziesiątych nie była efemerydą... Ludzie zaczęli płakać już podczas pierwszych utworów. Wyli, śpiewali ocierając łzy wzruszenia...Dla generacji, której dzieciństwo upłynęło w obyczajowym gorsecie lat pięćdziesiątych, rock and roll był symbolem swobody, wyzwolenia i demonstracji inności” RADAR         
        „Łzy i rock nad roll. Kto by pomyślał ! A jednak tak było naprawdę. Mocno biły serca czterdziestolatków, którzy pielgrzymowali tu z całej Polski... Sześć tysięcy gardeł wrzeszczało z Kasię Sobczyk „Trzynastego” i „O mnie się nie martw”. Wzruszenie, niezapomniane wrażenia i prawdziwy nockout współczesnego rock and rolla, dokonany przez dawne gwiazdy big beatu.... Wojciech Korda śpiewa największe przeboje Presleya,. Wojtek i Ada Rusowicz przypominają „Niedziela będzie dla nas”, Deszcz oklasków” EXPRESS WIECZORNY
        "To był triumf beatowego ducha, nostalgiczna podróż do korzeni. Koncert łez, opuchniętych od bicia braw rąk i fruwających marynarek...Wystarczyło wejście Bogusław Wyrobka, aby stało się wiadome, jaki to będzie koncert” SZTANDAR MŁODYCH

Na zbiorowej fotografii, od lewej: Z.Bizoń, Józef Skrzek (zasłonięty), W.Korda, T.Głuchowski (w drugim rzędzie), F.Walicki (z gitarą), M.Karewicz, H.Frąckowiak, J.Zgrzeba (w drugim rzędzie), K.Sobczyk, W.Skowroński, H.Majdaniec, H.Zomerski (w drugim rzedzie), M.Kubasińska, W.Damięcki (zasłoniety), K.Dłutowski, A.Nebeski, J.Popławski (w drugim rzędzie), D.Kozakiewicz (obok), A.Rusowicz, W.Gąssowski, B.Wyrobek, P.Gwoździowski i Czesław NIEMEN. Niewidoczni na zdjęciu: W.Nahorny, R.Poznakowski, Michaj Burano (przyjechał na imprezę specjalnie z Ameryki), W.Michaj, T.Nalepa, Z.Wilk, L.Szymański, J.Kirsznik, A.Mikołajczak, T.Mróz, Z.Bernolak, T.Dziubiński, M.Czaj, A.Nowak, B.Kowalewski, M.Surzyn, Bogumiła Wander, S.Heine ,M.Gaszyński, W.Pograniczny, A.Kossowicz(reżyser) i A.Kowalik (dyrektor BARTu).

* * * * *

W roku 1987 (11/12.VII.) odbyła się w sopockiej OPERZE LEŚNEJ druga część imprezy OLD ROCK MEETING pn. PRZEŻYJMY TO JESZCZE RAZ, połączona ze "Srebrnym Weselem" NIEBIESKO-CZARNYCH. Z wielką sympatią witano powrót SKALDÓW, udany występ ALIBABEK, Piotra SZCZEPANIKA, Tadeusza WOŹNIAKA, Piotra JANCZERSKIEGO, Henryka FABIANA i NIEBIESKO-CZARNYCH, obchodzących 25-lecie powstania zespołu. Szczególną rangę nadał imprezie Czesław NIEMEN, który zakończył koncert wspaniałym mini-recitalem.

Scenariusz, pomysł scenografii, układ i kierownictwo artystyczne : Franciszek WALICKI. Kierownictwo muzyczne - Janusz POPŁAWSKI i Ryszard POZNAKOWSKI. Reżyseria - Andrzej KOSSOWICZ. Prowadzenie - Bogumiła WANDER, Marek GASZYŃSKI i Witold POGRANICZNY. Organizacja - BART Sopot. Produkcja - Andrzej KOWALIK.


TRZY DEKADY POLSKIEGO ROCKA (1991)

Wszystko było niby proste. Zaprosić do Sopotu najciekawsze zespołu i wykonawców lat 1960-1990, dzięki którym nasza muzyka przekroczyła polskie opłotki i nawiązała kontakt ze światem. Ale nie było to takie łatwe. Odezwały się ambicje, domysły, urazy. A jednak udało się i 5 i 6 lipca 1991 r. w sopockim amfiteatrze doszło do rewelacyjnego spotkania.
Karin Stanek (1991)
To był prawdziwy super maraton z udziałem kilkudziesięciu wykonawców, reprezentujących dorobek polskiego rocka i muzyki „okołorockowej” ostatnich trzydziestu lat. Przypomnijmy nazwiska i nazwy zespołów które wzięły udział w tej niezwykłej imprezie - w kolejności, w jakiej ukazywały się na estradzie: Bogusław Wyrobek, SKALDOWIE, ŻUKI (w repertuarze Krzysztofa Klenczona), TEST z Wojciechem Gąssowskim, Wojciech Korda, Karin Stanek (pierwszy raz po 15 latach), KLAN z Markiem Ałaszewskim, trio SBB z Józefem Skrzekiem, Anthimos Apostolisem i Jerzym Piotrowskim, zespół Ireneusza Dudka IREK DUDEK BAND 80’s, Tadeusz Nalepa, Stan Borys , BUDKA SUFLERA, KOMBI z Grzegorzem Skawińskim, DŻEM z Ryszardem Riedlem, LOMBARD z Małgosią Ostrowską, PERFEKT z Grzegorzem Markowskim, zespół Lecha JANERKI, LADY PANK z Janem Borysewiczem i Januszem Panasewiczem, MAANAM z Korą i Markiem Jackowskim i De MONO z Andrzejem Krzywym i Robertem Chojnackim. Indywidualnie wystapili m.in. Janusz Popławski, Darek Kozakiewicz, Włodzimierz Wander, Przemek Gwoździowski i Tadeusz Głuchowski. Imprezę kończył recital Czesława NIEMENA, przyjęty z ogromną aprobatą.

Układ i kierownictwo artystyczne - Lech NOWICKI i Franciszek WALICKI. Konsultacja muzyczna - Janusz POPŁAWSKI. Scenografia - Maciej SZEMELOWSKI. Prowadzenie - Marek GASZYŃSKI i Witold POGRANICZNY (5 lipca), Marek NIEDŹWIECKI i Piotr MAJEWSKI (6 lipca). Organizacja - BART Sopot. Produkcja - Eugeniusz TERLECKI.


ATLAS POLSKIEGO ROCKA (1996)

To już nie był mój pomysł. Bałtycka Agencja Artystyczna w Sopocie uznała, że z okazji moich 75-urodzin warto zrobić imprezę w Operze Leśnej, poświęconą moim piosenkom. Byłem temu przeciwny, ponieważ moje teksty, zwłaszcza te z lat 60., były niesłychanie naiwne. Ale że profesjonalni "tekściarze" odmawiali w tym czasie współpracy z "szarpidrutami", uważając że rock' n' roll to tylko przelotna moda – ktoś te teksty musiał pisać. Ale Agencja uparła się...20 lipca 1996 r. – w rocznicę moich urodzin – odbył się w sopockiej Operze Leśnej
Dekoracja Oficerskim Krzyżem Orderu Odrodzenia Polski
kolejny muzyczny maraton. Piosenki z moimi tekstami śpiewali zarówno weterani polskiej sceny rockowej (Niemen, Korda, BREAKOUT i SSB), jak i popularne w tym czasie gwiazdy rocka i popu.
Wykonania były różne. Najbardziej podobały mi się wersje Czy mnie jeszcze pamiętasz? w wykonaniu Małgorzaty Ostrowskiej, oryginalna Zabawa w ciuciubabkę Pawła Kukiza (obie kompozycje Niemena), dynamiczna wersja piosenki Gdybyś kochał, hej! w wykonaniu Kasi Kowalskiej oraz Puste koperty i Niedziela będzie dla nas! w interpretacji zespołu De MONO ze wspaniałą solówką Roberta Chojnackiego (sax). W trzech przypadkach odstąpiono od zasady prezentowania piosenek z moimi tekstami. Michaj Burano (John Mike Arlow) zadedykował mi swój własny utwór The Only One, Józef Skrzek Całkiem spokojne zmęczenie, a Niemen swój ostatni napisany w życiu utwór SPODCHMURYKAPELUSZA dedykowany mojej żonie i mnie.
Uczestnicy koncertu "Atlas Polskiego Rocka" (1996)


Scenariusz - Wojciech Fułek. Reżyseria i realizacja telewizyjna - Waldemar Stroński. Prowadzenie - Marek Karewicz, Katarzyna Dowbor i Witold Pograniczny. Organizacja: BART Sopot. Produkcja - Eugeniusz Terlecki.


BENEFIS (2009)

Szczególne wrażenie zrobił na mnie BENEFIS, zorganizowany 27.07.2009 roku przy udziale władz Gdyni i Sopotu z okazji 50-lecia rock'n'rolla w Polsce, połączony z koncertem w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Artyści tego Teatru, przy dużym zainteresowaniu widowni, prezentowali piosenki z moimi tekstami. Imprezę zakończyło wręczenie mi wysokiego wyróżnienia: Złotego Medalu "Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS".
O Fundacji Sopockie Korzenie, która ten BENEFIS organizowała, wspominam w mojej biografii.

"Tron beneficjanta"
Przy jubileuszowym torcie
Złoty Medal "Zasłużony kulturze GLORIA ARTIS"
BENEFIS 2009. W towarzystwie aktorów Teatru Muzycznego w Gdyni